НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНА РОБОТА
Що ж пропонує законопроект «Про повну загальну середню освіту»?
Учням:
-
Визначення власної освітньої траєкторії. Для роботи за індивідуальною траєкторією учень та/або його батьки повинні будуть звернутися із заявою у школу. Створюватиметься індивідуальний навчальний план, який писатимуть разом педагоги, батьки та учень, схвалюватиме педрада та затверджуватиме директор. Далі для підтвердження знань з предметів проводиться звичайне річне оцінювання чи ДПА. Якщо ж ідеться про підтвердження результатів за домашньою формою, школяру потрібно буде здавати семестровий контроль (тобто 2 на рік).
-
Новий освітній простір. Закон визначає, що медіатеки та ресурсні кімнати, які показали високу ефективність як для навчання дітей з особливими освітніми потребами, так і для інших дітей, найближчим часом мають стати нормою для шкіл.
-
2 адаптаційні цикли навчання: 1-2 клас та 5-6 клас, що також передбачені законопроектом, дозволять надати додаткову підтримку дітям у найбільш вразливі періоди шкільного життя.
-
Реальний, а не декларативний вибір предметів варіативної складової. Закон дає можливість створювати міжкласні групи для вивчення вибіркових предметів, коли дисципліну слухає не один клас, а збірна група з учнів класів однієї паралелі та суміжних класів.
Вчителям:
-
педагогічна автономія у створенні програм, розробці власної системи оцінювання та заохочення учнів, підвищенні кваліфікації за власним вибором та за кошт держави;
-
більше доплат, зокрема від 10 до 20% від зарплати за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами;
-
запровадження педагогічної інтернатури. Педінтернатура передбачатиме, що молодий учитель, з навчання прийшовши в заклад, отримає наставника, який консультуватиме, скеровуватиме та опікуватиметься його благополуччям та розвитком.
Батькам:
-
безпечне середовище для їхніх дітей. Підкреслюється, що всі вчителі пройдуть курси підготовки з домедичної допомоги. Також батьки дітей з особливими освітніми потребами отримають можливість супроводжувати своїх дітей на уроках;
-
право ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту закладу освіти. Якщо батьки вбачають проблеми у роботі закладу та вичерпали усі можливості вирішити це разом з адміністрацією школи, інституційний аудит зможе розставити крапки над «і» та допомогти знайти оптимальний вихід із ситуації.

Щодо методичних рекомендацій викладання предметів у 2020-2021 н.р.
Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів третіх і четвертих класів Нової української школи
Методичні рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів третіх і четвертих класів Нової української школи
Свідоцтво досягнень
Особливості оформлення класного журналу НУШ
Про переліки навчальної літератури
Завдання та задачі для 3 класу
Нині, за програмою Міністерства освіти, для учнів третього класу починається справжнє шкільне життя. У їх житті з'являється справжнє оцінювання знань, щоденна домашня робота, всілякі проекти. Звичайно вони були і до цього (у першому і другому класі), але в сукупності завантаженості дитини, устигати усе це виконати стало проблематично. Так само, новий навчальний рік приносить з собою: вивчення української та російської мови, улюблену математику, літературу (читання) і так далі. З кожним роком об'єм письма і поглиблення в теми предметів зростатиме, тому дуже важливо, батькам вже зараз починати допомагати своїм дітям, ну і відповідно, знати відповіді на усі їх питання. Плюс до цього - читання, оскільки від третьокласника вже вимагають швидкої техніки та продовження вивчення таблиці множення. І далеко не все це можна вивчити і зрозуміти за відведені 45 хвилин на урок. За рахунок цього, іноді, завдання для учня 3-го класу ставлять складні, але здійсненні. Так що відповідально віднесіться до освіти дитини, розвивайте її по всім напрямкам, і намагайтеся давати вдома практичні завдання та задачі для 3 класу. На нашому сайті Ви можете завантажити безкоштовно завдання для дітей 3 класу.
Вирішуємо разом завдання для третього класу
Безумовно, встигати за темпами розвитку вашого маленького третьокласника, з кожним роком буде ставати все складніше і складніше, проте можливо. Брати участь в його розвитку, допомагати йому в навчанні - це ваша найвідповідальніша задача, і ми готові вам у цьому допомогти!
Спершу, ми склали для вас три прості кроки:
1. Не варто засмучуватися з приводу великого об'єму заданого матеріалу, який слід вивчати на уроках та вдома. Адже програму на третій клас, завдання і вправи розробляли досвідчені педагоги, психологи і затверджували в Міністерстві освіти. А вони неодмінно знають на що здатна дитина, оскільки за їх плечима багаторічний досвід і наукова ступінь.
2. Відповідально віднесіться до освіти дитини, розвивайте її по всім напрямкам, допомагайте та самостійно займайтеся з дитиною, приділяйте їй час. На допомогу Вам завжди прийдуть розвиваючі завдання 3 клас. Приділіть велику увагу вивченню математики. Оскільки часто саме з нею у діточок виникають складнощі. Але після якісного пояснення і викладення суті предмету дитина надалі зможе самостійно вирішувати завдання і приклади по математиці. Математика 3 клас завдання у нас наведені по мірі складності і залежно від розумових здібностей учня.
3. Заходьте на наш сайт childdevelop.com.ua щоб поповнити свій об'єм матеріалу, який Ви зможете використати при зайнятті зі своєю дитиною вдома. У нас неодмінно завжди можна знайти у великій кількості і на різні предмети завдання для третього класу.
Додаткові завдання для 3 класу від childdevelop.com.ua
Спеціально для Вас, на нашому сайті розміщена велика кількість вправ, а саме: додаткові завдання по математиці за 3 клас, завдання на письмо та читання, завдання на логіку 3 клас і багато іншого.
Всі перераховані вище поради, матеріали для вивчення, практичні завдання і багато чого іншого розміщенні на нашому сайті childdevelop.com.ua як в українському, так і в російському перекладі. Ми будемо раді допомогти Вам в організації навчання вашого школяра, оскільки ми розуміємо, як це важливо. Тому завжди раді вітати Вас на Childdevelop, де ви можете завантажити завдання для третьокласника безкоштовно.
Що таке і для чого свідоцтво досягнень учнів НУШ – відповідає МОН
Міністерство освіти і науки відповіло на найпоширеніші запитання щодо свідоцтва досягнень.
– Що таке свідоцтво досягнень учнів / учениць 1–4-х класів НУШ?
Свідоцтво досягнень – це документ, який дає розгорнуте уявлення про навчальний поступ дитини в школі. Вчитель / вчителька заповнює документ двічі на рік.
Свідоцтво досягнень складається з двох частин: характеристики наскрізних умінь учня / учениці та результатів навчання за предметами або інтегрованими курсами. Наскрізні вміння або так звані “м’які” вміння, як-от читання з розумінням, ініціативність чи здатність співпрацювати, формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів.
Свідоцтво досягнень не містить балів. Для оцінювання як наскрізних умінь, так і результатів навчання учнів / учениць 1–2-х класів застосовуються твердження “має значні успіхи”, “демонструє помітний прогрес”, “досягає результату за допомогою дорослих”, “потребує уваги й допомоги”. У 3–4-х класах результати навчання оцінюють за чотирма рівнями: “початковий”, “середній”, “достатній”, “високий” рівні, а наскрізні вміння – так само, як і в 1–2-х.
ВЕБІНАР “Особливості оцінювання результатів навчання учнів та ведення Класного журналу у Новій українській школі у 2020/2021 навчальному році”
Нормативні документи. Оцінювання навчальних досягнень учнів НУШ
Наказ МОН України № 1146 від 16.09.2020 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів третіх і четвертих класів Нової української школи»
Наказ МОН України № 1154 від 27.08.2019 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів другого класу»
Наказ МОН України № 1154 від 27.08.2019 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів другого класу»
Нормативні документи. Ведення Класного журналу
Лист МОН України № 1/9-550 від 29.09.2020 р. «Щодо окремих питань оцінювання та фіксації результатів навчання учнів початкових класів Нової української школи
Наказ МОН України № 1096 від 02.09.2020 р. «Про внесення змін до методичних рекомендацій щодо заповнення класного журналу учнів початкових класів Нової української школи»
Лист МОН України № 1/9 – 430 від 11.08.2020 «Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році»
Наказ МОН України № 21 від 09 січня 2020 року «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1362»
Приклад бланку оцінювання результатів учнів
Приклад діагностичної роботи математика
Приклад діагностичної роботи мовно-літературна галузь
Приклад діагностичної роботи ЯДС
Типова освітня програма для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти ( від19.02.2021р.)

Типова освітня програма розроблена з метою реалізації Державного стандарту базової середньої освіти. Документ створює умови для продовження реформи «Нова українська школа» у 5-9 класах із 2022 року.
Згідно з програмою, питання навчального навантаження учнів 5–9 класів закладів загальної середньої освіти регулюється Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України 25.09.2020 № 2205 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 р. за №1111/35394) і Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 898.
Санітарним регламентом встановлено допустиму сумарну кількість годин (навчальних занять) тижневого навантаження учнів. При 5-денному навчальному тижні кількість годин становить: для учнів 5-го класу – 28, 6-го класу – 31, 7-го класу – 32, 8-го класу – 33, 9-го класу – 33 години на тиждень.
Таке тижневе навантаження учнів було встановлено ще у 2001 році Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63.
Базовим навчальним планом базової середньої освіти Державного стандарту (додаток 23) визначено гранично допустиме річне навчальне навантаження учнів: для 5-6 класів – 2 065 годин, 7-9 класів – 3 430 годин (разом – 5 495 годин).
Також базовим навчальним планом визначено кількість додаткових годин для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять, що для рівня базової середньої освіти становить 227,5 годин.
Гранично допустиме навчальне навантаження учнів, визначене типовою освітньою програмою, відповідає базовому навчальному плану Державного стандарту, а саме:
-
5-6 класи – 28(5 клас) +31(6 клас) = 59 годин на тиждень, що становить 2065 годин (59 год. х35 навчальних тижнів= 2065);
-
7-9 класи – 32(7 клас)+33(8 клас)+33(9 клас) = 98 годин на тиждень, що становить 3430 годин (98х35 навчальних тижнів= 3430);
-
5-9 класи (разом) – 59+98 = 157 годин на тиждень, що становить 5495 годин.
Порівняно з чинними навчальними планами типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України 20 квітня 2018 р. № 405, навчальне навантаження на тиждень не змінилося.
Кількість додаткових годин, визначених типовою освітньою програмою, також відповідає базовому навчальному плану Державного стандарту, а саме: для 5-го класу – 2 години на тиждень, для 6-го класу – 2 години на тиждень, для 7-го класу – 1 година на тиждень, для 8-го класу – 1 година на тиждень, для 9-го класу – 0,5 годин на тиждень, що разом становить 6,5 годин на тиждень або 227,5 години на рік.
Кількість уроків з фізичної культури (не менше трьох разів на тиждень для кожного класу) встановлена Законом України «Про фізичну культуру і спорт» (частина четверта статті 26).
Згідно з Базовим навчальним планом Державного стандарту (додаток 23) години, передбачені для фізичної культури, не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження учнів.
Аналогічні норми були визначені також базовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів II-III ступеня Державних стандартів 2004 і 2011 років (Державний стандарт базової і повної середньої освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 р. № 24; Державний стандарт базової і повної середньої освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1392).
Також хочемо зазначити, що згідно з типовим навчальним планом типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти реалізація соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі здійснюється через інтегрований курс «Здоров’я, безпека та добробут» (5-9 класи) і предмет «Підприємництво і фінансова грамотність» (8-9 класи).
Окрім того, типовим навчальним планом передбачена можливість вивчення учнями 5-6 класів у межах соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі одного з предметів: «Етика», «Культура добросусідства» або іншого курсу морального спрямування.
Відповідно до частини 6 статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту», заклад освіти визначає перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів) для реалізації кожної освітньої галузі, що відображається в навчальному плані освітньої програми закладу освіти.
Саме заклад освіти з урахуванням освітніх потреб учнів ухвалює рішення щодо включення до освітньої програми одного з предметів: «Етика», «Культура добросусідства», інший курс морального спрямування або вивчення відповідних питань в межах інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут».
Нагадаємо, Сергій Шкарлет розповів про опитування учасників освітнього процесу щодо організації дистанційної форми навчання.
На сайті Міністерства освіти і науки розміщено перелік онлайн-ресурсів для вчителів англійської, німецької та французької мов. Ресурси надав Координаційний комітет з підтримки вчителів сучасних іноземних мов в умовах реформи “Нова українська школа”, до якого входять представники Британської Ради, Французького Інституту в Україні та Goethe-Institut в Україні під головуванням МОН.
Таким чином Комітет пропонує відповідь на потреби та вимоги МОН щодо підтримки навчання та викладання сучасних іноземних мов у межах реформи НУШ.
Для подолання викликів сьогодення в умовах карантину Координаційний комітет пропонує вчителям онлайн-ресурси Британської Ради, Французького Інституту в Україні та Goethe-Institut в Україні для покращення навчання сучасним мовам та активного залучення учнів до процесу учіння.